czwartek, 14 marca 2019

BAWIŁY, BAWIŁY SIĘ DZIECI PALUSZKAMI...

Dzisiaj odbyły się kolejne zajęcia z ceramiki. Dzieci bardzo je lubią i chętnie w nich uczestniczą. Dobrze znają już zasady obowiązujące na zajęciach ceramicznych, więc praca przebiega sprawnie i w przyjemnej atmosferze. Dzisiejszego dnia wykonaliśmy przepiękne baranki. 

Praca z gliną bardzo korzystnie wpływa na harmonijny rozwój dzieci. Ugniatanie, wałkowanie, formowanie i ozdabianie drobnymi elementami, to doskonałe ćwiczenie mające duże znaczenie dla rozwoju sprawności manualnej. To także cenne doświadczenie sensoryczne, które znakomicie stymuluje układ nerwowy. Praca z gliną wycisza, uczy cierpliwości, rozwija koncentrację, wyobraźnię i ekspresję plastyczną. 


Etapy pracy z gliną:
✦ Praca z surową gliną - wyrabianie, formowanie i dekorowanie. Na tym etapie przedszkolaki zapoznają się z materiałem, wyrabiają glinę, dowiadują się, że musi ona zostać ogrzana, aby stała się plastyczna. Dzieci uczą się także w jaki sposób łączyć ze sobą przygotowane wcześniej elementy.














✦ Suszenie - ten etap również odbywa się w sali. Dzięki temu dzieci dowiedziały, że glina zmienia kolor oraz "dębieje", gdy wysycha. 
Nasze baranki suszą się na parapecie, gdzie dzieci mają do nich łatwy dostęp i mogą swobodnie obserwować zachodzące zmiany



Pierwszy wypał - odbywa się już poza szkołą. Gdy prace dzieci już dobrze przeschną, zostają zabrane do wypalenia i wracają do nas już gotowe do ostatniego etapu.
Dekorowanie szkliwem, angobą lub farbami akrylowymi. 
W przedszkolu malujemy prace farbami. Jest to bardzo ważny dla dzieci etap, w którym mogą nadać swojej pracy ostatecznego osobistego akcentu, dlatego robią to zawsze z dużym zaangażowaniem.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz