czwartek, 21 lutego 2019

GIMNASTYKA NIE TYLKO TYLKO DLA JĘZYKA!

Najlepszym sposobem nauki jest... zabawa!
W dzisiejszych czasach, kiedy od najmłodszych lat dziecko ze współczesną technologią, zabawy, które uaktywniają rozwój poznawczy i motoryczny, są szczególnie ważne. 
Gry wspomagające terapię logopedyczną to: gry planszowe, układanki logiczne, puzzle, memory, gry słowne.
Na dzisiejszych zajęciach dzieci układały puzzle wyrazowe oraz układanki logiczne oraz grały w gry zręcznościowe. Było dużo śmiechu i pozytywnych emocji.










W czasie gry dzieci uczą się poprzez zabawę, ćwicząc dodatkowo spostrzeganie, pamięć wzrokową i słuchową, koncentrację oraz myślenie. W zabawie dziecko tworzy sytuację wyobrażeniową, która pozwala mu uczyć się reguł. Podporządkowanie się im oraz ich zrozumienie pomaga nie tylko w nauce systemu językowego ale ma ogromne znaczenie w życiu społecznym dziecka. 
Zabawy te mogą sprawiać wrażenie banalnych, jednakże są najlepszym sposobem dla zapewnienia harmonijnego i pełnego rozwoju dziecka. 

środa, 20 lutego 2019

MAJSTERKOWO

Majsterkowo to bezpłatne warsztaty przeznaczone dla dzieci w wieku 6 - 12 lat. Zajęcia organizują i prowadzą pracownicy sklepów Castorama na terenie całej Polski. Celem zajęć jest rozbudzanie w dzieciach pasji do majsterkowania, rozwijania ich wyobraźni oraz umiejętności manualnych, a także zwiększanie wiedzy  świadomości ekologicznej.
Główne założenia warsztatów Majsterkowo:
1.edukacja
2. rozwijanie samodzielności
3. odkrywanie nowych pasji
4. wdrażanie do umiejętnej współpracy
5. wzrost tolerancji
6. rozwój.
Na warsztatach dzieci - pod nadzorem specjalistów z Castoramy - wykonują samodzielnie zabawki i konstruują użyteczne przedmioty. Dzięki wspólnemu majsterkowaniu dzieci dowiadują się jak troszczyć się o środowisko i dbać się o swoje najbliższe otoczenie poprzez segregowanie odpadów, oszczędzanie energii i kreatywne wykorzystanie niepotrzebnych czy zepsutych przedmiotów.

Na pierwszych naszych zajęciach dzieci wykonały drewniane zabawki samoloty. Dzisiaj przygotowały dekoracje, które mogą stać się wspaniałym upominkiem, a na pewno niezwykle oryginalną i cenną ozdobą każdego domu.


A tak przebiegała praca.
Najpierw wykonanie konturu. Wbijanie gwoździ nie było łatwe. Przedszkolaki pracowały z dużym zaangażowaniem i wytrwałością. Stukot kilkunastu młotków słychać było chyba w całej Castoramie 😉










Druga część zadania polegała na przewlekaniu nici. Była to praca zdecydowanie bezpieczniejsza i mniej męcząca, ale wymagająca koncentracji.





A oto efekt końcowy. Dzieci same były zdziwione efektem własnej pracy.








wtorek, 19 lutego 2019

BAL KARNAWAŁOWY

Dzisiaj w naszej szkole odbył się doroczny bal karnawałowy. 
Było wiele radości i dobrej zabawy. Nie zabrakło pięknych i oryginalnych kostiumów, czasem wręcz trudno było rozpoznać kto kryje się pod maską 😊




piątek, 15 lutego 2019

RUCH TO ZDROWIE


Nasze przedszkolaki uwielbiają się ruszać - biegać, skakać, grac w piłkę... Niestety, wszechobecny "smog wawelski" często uniemożliwia nam wyjście na zewnątrz. Dlatego, przy każdej sprzyjającej okazji, czyli odpowiedniej jakości powietrza, staramy się zapewnić dzieciom spacer lub odrobinę zabawy na powietrzu.





W dni, w które zła jakość powietrza uniemożliwia nam wyjście na zewnątrz, korzystamy z sali gimnastycznej. Dzieci kochają grać w berka czy murarza! Chłopcy od razu przystępują do organizacji meczu piłkarskiego, dziewczynki wykonują niesamowite wręcz akrobacje na materacach, a z klocków piankowych za każdym razem powstają coraz to ciekawsze konstrukcje. 

czwartek, 14 lutego 2019

Z MIŁOŚCI DO KSIĄŻEK

Dzisiaj dzieci przyniosły na zajęcia swoje ulubione książki. Każde z nich miało możliwość opowiedzieć kolegom i koleżankom o tym, dlaczego akurat tę właśnie książkę, czy tego konkretnego bohatera lubi najbardziej. Dzieci miały bardzo wiele do powiedzenia i łatwo można było dostrzec, że niektóre z nich są mocno związane emocjonalnie ze swoimi ukochanymi postaciami. Czytaliśmy także fragmenty niektórych książek, zachęcając w ten sposób dzieci do poznawania nowych pozycji literackich. 

A potem, z miłości do książek, wykonaliśmy walentynkowe zakładki. 



Taką piękną zakładkę można podarować komuś bliskiemu, komuś, kto kocha czytać książki lub zachować dla siebie w swojej ukochanej lekturze. 









Najważniejsze zalety czytania książek.
1. Czytanie/słuchanie poszerza wiedzę ogólną, nasze myślowe horyzonty i pomaga patrzeć na świat nie tylko z własnej, subiektywnej, perspektywy. Ludzie regularnie czytający książki osiągają wyższe wyniki w testach na inteligencję, a ich predyspozycje poznawcze pozostają na wysokim poziomie do później starości. 
2. Czytanie/słuchanie poszerza słownictwo - dzieci, którym czyta się od najmłodszych lat będą posługiwały się bogatym językiem, dużo łatwiej przyjdzie im w przyszłości wypowiadanie się w sposób logiczny i zrozumiały dla słuchaczy. Będą także potrafiły prowadzić ciekawe i konstruktywne konwersacje. 
3. Czytanie stymuluje umysł - jest procesem wymagającym i angażującym. Czytanie absorbuje jednocześnie wiele obszarów mózgu, usprawnia zapamiętywanie i wspomaga koncentrację.
4. Książki czytane lub słuchane rozwijają myślenie, dają okazję do refleksji, rozmowy, zmuszają do ustosunkowania się do poznanych treści, zachęcają do odkrywania odległej rzeczywistości, innych poglądów, problemów i kultur.
5. Czytanie/słuchanie pobudza wyobraźnię dając możliwość do współkreowania opisywanej rzeczywistości. Świat fantazji wzbogaca świat przeżyć dzieci. 

Dlatego zachęcamy Państwa do codziennego czytania dzieciom. 15 - 20 minut przed snem, to naprawdę niewielki wysiłek, który wkrótce przyniesie wielkie korzyści. 



środa, 6 lutego 2019

ZABAWA Z LITERAMI

Znamy już coraz więcej liter i już pełna parą przystępujemy do nauki czytania. Zaczęliśmy przygodę z klaserami. Każde dziecko otrzymało własny zestaw - klaser, oraz karty z literami, liczbami i znakami matematycznymi. 




Pierwszym zadaniem było "wyciśnięcie" małych kartoników z kilku dużych kart. Małe paluszki bardzo się napracowały, aby uporać się z całą pracą. Niektórym dzieciom poszło to naprawdę bardzo sprawnie, innym trzeba było pomóc. Gdy już wszystko było przygotowane i opanowaliśmy bałagan w sali przystąpiliśmy do układania wyrazów. Ponieważ było to dla dzieci pierwsze w tym roku spotkanie z tą pomocą dydaktyczną, otrzymały  zadanie ułożenia własnego imienia, a następnie mogły "napisać" to, co same chciały i potrafiły. 



I tutaj znowu doskonale dało się zaobserwować, jak bardzo zróżnicowany jest w tym zakresie poziom umiejętności u poszczególnych dzieci. Niektóre z nich bardzo szybko odnalazły literki potrzebne do utworzenia swojego imienia, byli także spryciarze, którzy - z większą lub mniejszą naszą pomocą - ułożyli również nazwisko! Ale okazuje się, że niektóre maluchy nadal nie potrafią napisać własnego imienia korzystając tylko z dużych liter. Dlatego szybko przystąpiłyśmy do pomocy i ostatecznie każde z dzieci mogło pochwalić się własnym sukcesem!


⃟⃟⃟⃟⃟⃟⃟⃟⃟⃟⃟⃟⃟⃟⃟⃟⃟⃟⃟⃟

Analiza fonemowa, czyli podział wyrazu na sylaby lub głoski jest podstawową umiejętnością wykorzystywaną w nauce pisania. Natomiast synteza fonemowa, czyli łączenie sylab lub głosek w jeden wyraz mający formę i znaczenie, jest niezbędna w nauce czytania. 
Analizę i syntezę słuchową możemy ćwiczyć nie tylko w przedszkolu na zajęciach dydaktycznych, ale także w wielu innych sytuacjach - na spacerze, w tramwaju, w autobusie czy nawet w czasie wspólnego gotowania. Wówczas jest nawet łatwiej, ponieważ dziecko nie wie, że teraz właśnie się uczy, nie czeka na swoją kolej, nie przeszkadzają mu "wyrywające" się do odpowiedzi inne dzieci. 
O ile sylabizowanie zazwyczaj przychodzi dzieciom z łatwością, to głoskowanie czy składanie wyrazów z głosek jest już o wiele trudniejsze. A im większe dziecko ma z tym trudności, tym więcej powinniśmy stwarzać mu okazji do pracy nad tymi umiejętnościami. Jednakże musimy pamiętać o tym, że bardzo ważne jest zachowanie właściwej kolejności ćwiczeń oraz uzbrojenie się w dużą dawkę cierpliwości 😉 
Zaczynamy od ćwiczeń polegających na podaniu przez dziecko głoski na jaką zaczyna się dane słowo. Pamiętajmy o tym, że rozpoznawanie głosek w nagłosie rozpoczynamy od samogłosek! I dopiero, gdy dziecko bezbłędnie podaje samogłoski rozpoczynające podany przez nas wyraz , możemy przejść do słów zaczynających się spółgłoską. 
Gdy dziecko opanuje już tę umiejętność, przechodzimy do głosek kończących słowo (w wygłosie), ale działamy w odwrotnej kolejności - najpierw wyrazy zakończone spółgłoską, później samogłoską. 
Na koniec zostają głoski w środku wyrazu (śródgłosie). Zaczynamy od wyrazów trzyliterowych np. oko, sok, mak, lód, noc, koc. Pytamy dziecko: "Jaką głoskę słyszysz w środku wyrazu?"
Ostatnim etapem kształtowania umiejętności analizy słuchowej jest podawanie przez dziecko kolejnych głosek. Analizujemy z dzieckiem najpierw krótkie słowa, np. mak, zadając mu kolejno trzy pytania: "Co słyszysz na początku słowa mak?", "Co słyszysz na końcu słowa mak?" oraz "Co słyszysz w środku słowa mak?" 
Na deser zostaje nam już wtedy tylko dzielenie wyrazów na głoski. Znowu zaczynamy od krótkich, najlepiej trzyliterowych wyrazów. Prosimy dziecko o podanie kolejnych głosek. 

Dopiero teraz, gdy dziecko opanuje analizę i syntezę słuchową, można przystąpić do nauki czytania, która wówczas będzie dla niego przyjemnością.

poniedziałek, 4 lutego 2019

POZWÓLMY DZIECIOM GRAĆ!

Otrzymaliśmy właśnie nową pomoc - grę podłogową "Węże i drabiny". Jest to typowa gra planszowa, która od zwykłej "planszówki" różni się naprawdę tylko rozmiarem. Ale jak się okazało - to jest właśnie najfajniejsze! 
Pierwsi przetestowali grę chłopcy, ochoczo podejmując rozgrywkę. Choć już w drugiej kolejce obstawili zwycięzcę i wydawało im się, że szybko zakończą grę, okazało się, że wcale nie jest to takie proste i oczywiste, jak się może wydawać! Gra zaczęła się komplikować i przedłużać, gdy chłopcy coraz częściej zatrzymywali się na polu z ogonem węża i musieli się cofnąć. Czasem - korzystając z drabinki - udało się wyprzedzić przeciwników. Jednakże ostatecznie zwycięzcą okazał się zupełnie inny zawodnik, niż można zakładano na początku! Ale najważniejsze, że było wiele pozytywnych emocji oraz dobrej zabawy!
Wkrótce do rozgrywki przystąpiły także inne dzieci.






Drodzy Rodzice, korzystanie z gier przynosi graczom w każdym wieku bardzo wiele korzyści. Jednakże najwięcej pożytku mają z nich dzieci, których rozwój emocjonalny i społeczny ciągle trwa, a możliwość zdobywania nowej wiedzy i nabywania nowych umiejętności jest bardzo duża. To dzięki grom, uczniowie mogą: 
- nawiązywać nowe relacje społeczne,
- lepiej przygotować się do dalszej edukacji,
- uczyć się współpracy i przestrzegania określonych zasad,
- wyrabiać umiejętność panowania nad złością,
- kształtować odporność emocjonalną,
- rozwijać i doskonalić umiejętności planowania i przewidywania, wnioskowania, porównywania i obserwacji,
- wyrabiać refleks,
- rozwijać koncentrację, spostrzegawczość, pamięć i wyobraźnię,
- doskonalić umiejętność analizy i syntezy,
- usprawniać umiejętność posługiwania się symbolami,
- przyswajać nowe informacje,
- uświadamiać sens poznawanych zjawisk,
- budzić i rozwijać zainteresowania, 
- kształtować nowe pojęcia i utrwalać zdobytą już wiedzę,
- zdobywać wiedzę o samym sobie – poznać swoje mocne i słabe strony,
- nauczyć się przeżywania pozytywnych i negatywnych emocji w sposób społecznie akceptowalny,
- wspólnie ustalać i przestrzegać przyjętych zasad i umów, 
- rozwijać motorykę oraz koordynację wzrokowo – słuchową, 
- uczyć się rywalizacji.
Gry spełniają zatem kilka zasadniczych funkcji, dzięki którym uczniowie wyrobią sobie nawyki oraz zdobędą umiejętności, umożliwiające im w przyszłości osiągnięcie lepszych wyników w nauce oraz zaowocują rozwojem kompetencji społecznych. Dlatego gorąco zachęcamy Państwa do spędzania z dziećmi czasu na rozgrywkach zarówno planszowych, jak i karcianych. Aktualna różnorodność gier oferowanych na rynku gwarantuje, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. A rodzinna rozgrywka, to gwarancja dobrze spędzonego wspólnie czasu oraz - jak się okazuje - nie tylko świetna zabawa!


piątek, 1 lutego 2019

W KRAINIE EKSPERYMENTÓW

Dzisiaj udaliśmy się do Krainy Eksperymentów. Zajęcia odbyły się w Centrum Młodzieży imienia doktora Henryka Jordana przy ulicy Krupniczej.  
Tematem przewodnim naszego spotkania był dwutlenek węgla i substancje. Podczas 2,5-godzinnych zajęć dzieci były świadkami widowiskowych eksperymentów, samodzielnie przeprowadziły doświadczenia, a także wzięły udział w zabawach naukowych.






Wszyscy bardzo atrakcyjnie spędziliśmy czas łącząc przyjemne z pożytecznym!